Czy Warta powróci do Poznania? Klub otrzymał poparcie posłów

Na stadionie przy Drodze Dębińskiej Warta Poznań nie gra od lat. Może się to jednak zmienić i to już niedługo. Klub stworzył koncepcję projektu modernizacji stadionu, a poparcia udzielili mu wielkopolscy posłowie, podpisując petycję do prezydenta Miasta Poznania.

Czy Warta powróci do Poznania? Klub otrzymał poparcie posłów

„Zwracamy się z prośbą do wszystkich zaangażowanych stron o wsparcie Warty Poznań w jej powrocie do stolicy Wielkopolski. Ten niezwykle zasłużony klub (…) stał się klubem, dla którego nie ma miejsca obecnie w Poznaniu. By kontynuować działalność, korzysta z przychylności samorządu w Grodzisku Mazowieckim” – tak brzmi początek petycji, którą poznańscy posłowie Katarzyna Ueberhan (Nowa Lewica) i Bartosz Zawieja (Platforma Obywatelska) złożyli do prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Podpisali się pod nią posłowie z Wielkopolski: Ewa Schädler, Katarzyna Kierzek-Koperska, Franciszek Sterczewski, Marcin Bosacki, Szymon Szynkowski vel Sęk, Katarzyna Ueberhan, Bartosz Zawieja (okręg poznański), Jakub Rutnicki, Maria Janyska, Adam Luboński, Piotr Głowski (okręg pilski), Jarosław Urbaniak, Barbara Oliwiecka, Karolina Pawliczak, Alicja Łuczak (okręg kaliski), Michał Kołodziejczak i Tomasz Nowak (okręg konińsko-gnieźnieński). Ponadto swój podpis złożyły osoby ze świata sportu oraz poseł Paweł Śliz z okręgu chrzanowskiego w województwie małopolskim.

Jak przyznali Ueberhan i Zawieja na konferencji prasowej, wszyscy podpisani parlamentarzyści oraz ci, którzy nie zdążyli wyrazić poparcia na piśmie, będą starali się pomóc Warcie Poznań w Sejmie.

– Miejsce Warty jest w Poznaniu. Miasto Poznań jest na tyle dużym miastem, że jest w stanie pomieścić dwa kluby sportowe. Jestem przekonana, że Warta ma przed sobą bardzo dużą przyszłość, wystarczy jej trochę w tym pomóc. Wystarczy trochę dobrej woli i oczywiście już nie trochę, ale środków finansowych, na które, jak myślę, Miasto jest w stanie sobie pozwolić, a my też jako parlamentarzyści zadbamy o to, żeby na poziomie centralnym te środki się znalazły – mówiła Katarzyna Ueberhan.

Klub, aby posiadać obiekt spełniający wymogi Polskiego Związku Piłki Nożnej i dzięki temu otrzymać licencję na grę w I lidze, zaczął opracowywać projekt, który zakłada modernizację płyty głównej boiska, trybun oraz dróg pożarowych, dojazdowych i parkingów. Nowością ma być budynek z szatniami oraz przestrzenią dla gości VIP, partnerów i sponsorów klubu.

– Celem jest zagranie choćby ostatniego meczu w tym sezonie w Poznaniu. Chcemy zapewnić dalsze funkcjonowanie sekcji piłkarskiej i do tego jest niezbędny powrót do Poznania – wyjaśnia Michał Wojdyło, członek zarządu Warty Poznań.

Koszt projektu to około 15 milionów złotych brutto. Klub może otrzymać dofinansowanie z ministerialnego programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. O to mają zadbać posłowie. Spodziewają się, że Ministerstwo Sportu i Turystyki może wesprzeć klub kwotą w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Michał Wojdyło spodziewa się, że we wrześniu Warta Poznań przedstawi gotowy projekt, a także w tym samym miesiącu ruszy modernizacja boisk treningowych.

Pod koniec czerwca wiceprezydent Jędrzej Solarski stwierdził, że szanse na remont stadionu przy Drodze Dębińskiej są niewielkie, jednak wtedy spodziewano się kosztu kilkudziesięciu milionów złotych. Teraz, kiedy klub deklaruje, że potrzebuje jedynie 15 milionów, a ponadto może otrzymać wsparcie finansowe od rządu, władze Poznania być może zmienią zdanie.

Obraz

Wybrane dla Ciebie