Poznańscy Studenci Triumfują na Akademickich Mistrzostwach Polski w Karate w Białymstoku
W dniach 5–6 kwietnia 2025 roku Białystok stał się areną zmagań najlepszych akademickich karateków z całej Polski.Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM), Uniwersytetu Ekonomicznego (UEP), Politechniki Poznańskiej (PP) oraz Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii (WSEiT).Ich występy zaowocowały imponującą liczbą medali, podkreślając silną pozycję Poznania na krajowej scenie karate.
Złote sukcesy w konkurencjach indywidualnych
Katarzyna Lewandowska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zdobyła złoty medal w kategorii Kumite -61 kg.Jej zwycięstwo jest tym bardziej znaczące, że niedawno sięgnęła po brąz w prestiżowych zawodach Youth League w Guadalajarze. "To dla mnie ogromne wyróżnienie móc reprezentować uczelnię na tak wysokim poziomie i przyczynić się do jej sukcesów" – skomentowała Lewandowska.
Wojciech Niedziela z Politechniki Poznańskiej obronił tytuł mistrza w Kata indywidualnym mężczyzn, potwierdzając swoją dominację w tej konkurencji. Dodatkowo zdobył brązowy medal w Kumite -67 kg, co świadczy o jego wszechstronności i wysokim poziomie przygotowania.
Dawid Sobkowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza triumfował w kategorii Kumite +84 kg, zdobywając swoje pierwsze złoto na Akademickich Mistrzostwach Polski. "Ciężka praca na treningach przyniosła oczekiwane rezultaty.To motywacja do dalszego rozwoju" – powiedział Sobkowiak.
Srebrne i brązowe medale dla Poznania
Wojciech Dziędzioła z Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii zdobył srebrny medal w Kumite -75 kg, ulegając jedynie w finale zawodnikowi z Politechniki Łódzkiej. Jego sukces podkreśla rosnącą siłę mniejszych uczelni w rywalizacji sportowej.Uczelnie
W klasyfikacji drużynowej, Politechnika Poznańska odniosła sukces, zdobywając brąz w Kata drużynowym mężczyzn.Zespół w składzie: Andrii Kubik, Piotr Marciniak i Jakub Stachowski, zaprezentował wysoki poziom synchronizacji i techniki.AZS Projekty
Poznańskie uczelnie na tle rywali
W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w Karate WKF zwyciężyła Politechnika Łódzka, wyprzedzając Politechnikę Gdańską oraz Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Mimo silnej konkurencji, poznańskie uczelnie zaznaczyły swoją obecność, zdobywając cenne medale i punkty.AZS Projekty
Znaczenie sukcesów dla poznańskiego środowiska akademickiego
Osiągnięcia studentów z Poznania na arenie ogólnopolskiej świadczą o wysokim poziomie szkolenia sportowego w regionie. "Nasze uczelnie kładą duży nacisk na rozwój sportowy studentów, co przynosi wymierne efekty w postaci medali na prestiżowych zawodach" – podkreślił trener poznańskiej reprezentacji.
Sukcesy te nie tylko promują poszczególnych zawodników, ale również przyczyniają się do wzrostu prestiżu poznańskich uczelni na arenie krajowej. "To dowód na to, że sport akademicki w Poznaniu stoi na wysokim poziomie i ma potencjał do dalszego rozwoju" – dodał trener.
Przyszłość karate akademickiego w Poznaniu
Patrząc w przyszłość, poznańskie uczelnie planują dalsze inwestycje w rozwój sekcji karate, mając na celu utrzymanie i poprawę wyników w kolejnych edycjach Akademickich Mistrzostw Polski. "Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych studentów, by mogli łączyć naukę z pasją do sportu" – zapowiedział przedstawiciel Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Dzięki zaangażowaniu zarówno studentów, jak i władz uczelni, Poznań ma szansę stać się jednym z wiodących ośrodków akademickiego karate w Polsce.