Bieg Pamięci Czerwca “56

Bieg indywidualny, sztafeta, rolki, nordic walking – już wkrótce każdy będzie mógł pokonać dystans 10 km w hołdzie bohaterom Czerwca “56. To już druga edycja wyjątkowego biegu pamięci w Poznaniu.

Bieg Pamięci Czerwca “56

Bieg Pamięci Poznański Czerwiec “56 będzie częścią obchodów 63. rocznicy brutalnie stłumionego strajku poznańskich robotników. Celem sportowej imprezy jest upamiętnienie dramatycznych wydarzeń tamtego okresu. Część zebranych środków z pakietów startowych zostanie przeznaczona na zachowanie miejsc pamięci po bohaterach.

Już po raz drugi zdecydowaliśmy się, żeby pamięć o tych wydarzeniach promować w sportowy sposób . To nie jest zwykły bieg, szczególne znaczenie ma tutaj wątek historyczny i emocjonalny stosunek do przeszłości. - mówi Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora biegu.

W ubiegłej edycji wzięło udział ponad 1000 biegaczy. W tym roku organizatorzy przewidują jeszcze większą liczbę uczestników. Start (23 czerwca) zaplanowano przy dawnej zajezdni (ul. Gajowa), a metę na terenie Zakładów H. Cegielskiego. W programie jest nie tylko bieg indywidualny i sztafeta, ale także bieg dla dzieci. Nowością jest możliwość pokonania trasy na rolkach lub z kijkami nordic walking.

– Zawodnikom podobała się zeszłoroczna edycja – podkreśla Aleksander Rosa. – Z opinii, które do nas spłynęły, przebijały się prośby o to, by można było przebyć trasę biegu na rolkach czy z kijkami. Wychodzimy temu naprzeciw.

Na mecie uczestników zmagań będą witać kombatanci wydarzeń Czerwca “56, którzy uhonorują ich pamiątkowymi medalami.

– Nie tylko ja, ale również inni uczestnicy tamtych wydarzeń nie mogą doczekać się, kiedy ten bieg się rozpocznie – mówi Jerzy Majchrzak, kombatant Czerwca “56. – Jesteśmy mile zaskoczeni, że to wydarzenie spotkało się z tak pozytywnym odbiorem.

W organizację biegu zaangażowane jest Muzeum Poznańskiego Czerwca, które w tym roku dodaje do pakietów historyczną przypinkę rozdawaną na 25. rocznicę strajku robotników, tuż przed odsłonięciem Pomnika Ofiar Czerwca 1956 na pl. Adama Mickiewicza.

– Przypinki są szczególne: zaraz po wybuchu stanu wojennego zostały zarekwirowane przez SB i schowane w pomieszczeniach pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 – zaznacza Kinga Przyborowska, kustosz Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. – Zostały odnalezione w momencie, kiedy zaczęto szukać miejsca na otwarcie muzeum. Te przypinki zostawiamy na specjalne okazje i w naszym mniemaniu uczestnicy 2. edycji Biegu Pamięci zasługują na to, żeby obdarować ich takim wyjątkowym upominkiem.

Wybrane dla Ciebie